Tiskárna a typografické studio

Vložte svůj e-mail a jméno a

Získejte zdarma

– praktické polygrafické dárky

– polygrafické články, tipy a rady

Odhlásit se můžete kdykoli :-)


Tiskové formáty


Každý tiskový stroj má maximální formát média, který je schopen potisknout. Obvykle je schopen potiskovat i menší formáty (někdy s určitým omezením). Ekonomicky je ale zpravidla výhodnější využít větší velikost a arch následně rozřezat.

Z důvodu nepotištěných okrajů a potřeby prostoru pro značky a kontrolní prvky se využitelná plocha média zmenšuje. Potiskované médium je tedy obvykle větší než požadovaná plocha samotné tiskoviny.

Digitální malonákladový archový tisk

Standardní velikost tiskového archu: 450 × 320 mm Maximální velikost tiskového archu je 660 × 364 mm. V tomto formátu jsou skladem k dispozici pouze některé typy a gramáže papíru. Potisknutelná plocha archu je vždy o cca 5 mm z každé strany menší než velikost tiskového archu.

Ofsetový tisk

Velikost tiskového archu se řídí typem použitého stroje a pohybuje se v přibližně rozmezí B4 (2250 × 353 mm) až B0 (1000 × 1414 mm). Potiskovaná plocha je vždy menší než tiskový arch. Část archu se využívá pro záchyt papíru a kontrolní značky a prvky.

Digitální velkoplošný tisk

Na rozdíl od malonákladového a ofsetového tisku se u tisku velkoplošného zpravidla používá rolový materiál. Délka tisku je tedy teoreticky omezena pouze délkou role. Šířka role se podle typu stroje pohybuje od 100 do 500 cm. Některá média lze po vytištění spojovat do libovolné velikosti.

UV tisk na deskové materiály nebo ploché předměty

Mimo rolové materiály dokáže potisknout také deskové materiály jako například lehčené PVC, hliníkové sendviče, akrylát, dřevo a podobně. Deskové materiály se obvykle vyrábějí do velikosti cca 3 × 2 m.

Zpět