Tiskárna a typografické studio

Vložte svůj e-mail a jméno a

Získejte zdarma

– praktické polygrafické dárky

– polygrafické články, tipy a rady

Odhlásit se můžete kdykoli :-)


Dělení papíru


Bezdřevé papíry nenatírané

V polygrafií se těmto papírům říká souhrnně papíry ofsetové. Největší využití nacházejí bezdřevé papíry při výrobě knih nebo sešitů nebo například tam, kde se předpokládá, že se na produkt bude psát. Značnou čast této kategorie tvoří papíry kancelářské. Hlavní nevýhodou bezdřevých ofsetových papírů byl donedávna nízký barevný gamut tisku u ofsetových technologií, který byl způsoben jejich savostí, kdy se značná část barevných pigmentů vsákla do jejich povrchu. Dnes tomu lze zamezit například použitím UV barev, které uschnou drive než se stačí vpít do papíru. Laserových tiskáren se tento problem netýká. V inkoustových tiskárnách se nenatírané papíry z uvedených důvodů zpravidla nepoužívají.

Bezdřevé papíry natírané

Tyto papíry tvoří asi úplně největší skupinu. Obecně se této skupině říká křídové papíry. Natírané bezdřevé papíry jsou určeny především na potisk v archových ofsetových a digitálních strojích. Skladbu zakázek, tištěných na takové papíry, představují tiskoviny s většími nároky na kvalitu material i tisku. Natírané papíry jsou lesklé, pololesklé a matné. Ty se pak dál dělí podle počtu nátěrů na pigmentované, jednou, dvakrát a třikrát natírané. Pbecněplatí, čím vice nátěrů, tím vyšší kvalita a také cena.

Papíry mohou být natírané take pouze jednostranně. Jsou to například pohlednicové kartony, etiketové papíry nebo papíry natírané litím. Druhá strana je pak bez nátěru.

Samostatnými skupinami jsou papíry exkluzivní neboli „krásné“ a papíry samopropisovací. Krásné papíry jsou jednou z nejvariabil­nějších skupin papírů. Největší rozmanitost je především v barvách, vzorech a strukturách. Papír je určen na výrobu exkluzivních tiskovin. A v porovnání s “ofsetovými” nebo “křídovými” papíry jsou výrazně dražší.

Dřevité papíry nenatírané

Velkou skupinu nenatíraných dřevitých papírů tvoří SC papíry. Jde o výrazně hlazené (superkalandrované) papíry, jež se bělostí a především hladkostí povrchu blíží papírům natíraným s nízkou plošnou hmotností nátěrových vrstev. Tyto papíry se díky své nízké ceně uplatňují například k tisku periodik rotačním nebo archovým ofsetovým tiskem. Jsou náchylné k prášení a nevykazují velkou povrchovou pevnost a v porovnání s natíranými papíry jsou rozměrově nestálé. K digitálnímu tisku se nepoužívají.

Dřevité papíry natírané

Největší skupinu těchto papírů tvoří LWC papíry lehce natírané (Light Weight Coated). Většina LWC papírů má jeden lesklý nátěr. Plošná hmotnost LWC papírů se pohybuje od 51 do 80 g/m2. Používají se jako levnější alternative natíraných papírů.

Rozlišujeme lehce dřevité či dřevité papíry. Používají se především v oblasti tisku časopisů v rotačních i archových ofsetových strojích. U lehce dřevitých a dřevitých papírů platí, že čím víc dřeviny papír obsahuje, tím vykazuje vyšší opacitu. Lehce dřevité a dřevité papíry jsou dodávané v plošných hmotnostech 70 – 170 g/m2.

Zpět